Ízesített kézműves kávék
A jó kávé készítésének a trükkjei
A finom és ízletes kávé készítésének három nagyon fontos feltétele van, természetesen a kiváló minőségű kézműves kávén és azon kívül, hogy mindig frissen őrölt kávét főzünk csak. Lehet hogy egyeseknek lényegtelennek tűnhet, de az egyik legfontosabb feltétel a megfelelő minőségű víz használata. Minél keményebb a víz annál kevésbé fognak tudni érvényesülni a kávé egyedi ízjegyei, mert a vízben lévő különböző ásványi anyagok és nyomelemek nem hagyják azt érvényesülni.
Tehát a jó kávé alapja a tisztított lágy vagy lágyított, esetleg desztillált víz. (itt viszont fontos megjegyezni, hogy nem az akkumulátorokhoz használt ioncserélt vízről van szó) Összességében tehát elmondhatjuk, hogy minél keményebb a víz annál kevésbé fogjuk érezni a kávé valódi ízét, aromáját, ezért érdemes olyan vizet használni, amivel a kávé élvezetét teljessé tehetjük.
A másik fontos feltétel maga a kávéfőző berendezés. Ami lehet a nyomással működő eszpresszó géptől a dugattyús kávéfőzőn át a jó öreg kotyogóig. Akinek nyomással működő kávéfőzője van, vagy olyat szeretne vásárolni az jó ha tudja, hogy a jó minőség és megfelelő crema eléréséhez legalább 9-10 bár nyomásra van szükség. Ezek a berendezések általában helyben frissen, adagonként végzik a kávé darálását is, ami szintén nagyon fontos tényezéje a jó kávénak.Szükséges megjegyezni azt is, hogy a csészéket a főzés előtt elő kell melegíteni, hogy ne hűtse vissza a frissen főzött kávénkat.
A kotyogós kávéfőzőt gondolom mindenki ismeri. Az elv úgy működik, hogy az alsó tartályba öntött víz a melegítés során gőzzé alakul és ennek hatására átpréselődik a megőrölt kávén és a felső tartályba érve ott lecsapódik. Nagyon fontos, hogy a kotyogóba forró vizet kell önteni és nem szabad magas fokozaton melegíteni, mert időt kell hagyni ennek a folyamatnak, hogy az aromák megfelelő módon kioldódhassanak.
A dugattyús kávéfőzőket leginkább csak az igazi kávérajongók szokták használni, mert a használata kicsit időigényesebb, viszont nagyon finom az ízjegyeket valóban kihozó kávét lehet vele készíteni. A felforralt vizet hagyni kell 95℃-ra visszahülni és ezt a vizet kell a kávéra önteni, majd 3-4 percig kevergetni és végül a dugattyút lenyomni.
A harmadik fontos szempont az őrlemény finomsága.
Tudnunk kell, hogy egy adag kávéhoz 8-10g frissen őrölt kávéra van szükségünk (egy púpozott evőkanál). A nyomásos kávéfőzők esetében viszonylag finomra kell őrölni a kávét és megfelelő erővel (18-20kg) kell tömöríteni a szűrőtartóban. Ezután a kívánt adag leengedése után, amit ízlésünknek megfelelően kitapasztalunk fogyaszthatjuk is az ízletes kávét.
A kotyogós kávéfőző esetén is igaz, hogy frissen kell megőrölni a kávét, itt viszont nem szabad nagyon finomra őrölni, hanem inkább közepesre. A kávémennyiség meghatározásához a szűrőtartó a mérvadó. Nem szabad erősen tömöríteni, csak a kezünkkel elsimítani, majd a kávéfőzőt csavarjuk össze. A dugattyús kávéfőző használata esetén kell a kávét a legdurvábbra őrölni, ennek megfelelően a legtöbb kávét is ennél a főzési módszernél kell használni egy adaghoz, ami általában 12-14g. A kapott eredmény viszont bőven megéri. Reméljük, hogy hasznosak voltak ezek az információk!
Kellemes kávézást kívánunk!
Szűrés
Kiszerelés
Származási ország
Régió
Termőmagasság
Feldolgozás
TOP termékek
Termékajánló